X
تبلیغات
رایتل

رویان
Royan.cjb.com بزرگترین مجله کشاورزی اینترنتی 
قالب وبلاگ

پوسیدگی اسکلروتینایی ساقه

Sclerotinia sclerotiorum

اولین نشانه های این بیماری بعد از گل دهی دیده می شود چون بیماری با گلبرگ های ریخته شده ارتباط دارد. زخمهای روی برگ ها متمایل به رنگ خاکستری با اشکال نامنظم هستند و اغلب با بهم چسبیدگی گلبرگ ها است.  زخمهای روی ساقه به رنگ سفید و گاهی حلقه های تیره تری در این زمینه دیده می شودکه نشان دهنده رشدمرحله ای قارچ هاست. بخش های آلوده ساقه ضعیفتر شده و تمایل به خوابیدگی درمحل آلوده دارد.ساقه های آلوده زودتر به مرحله رسیدگی می  رسند. در انتهای فصل توده سخت و سیاه اسکلروتیا به وضوح در داخل بخش های آلوده دیده می شود.

پیشگیری ، بهترین روش کنترل این بیماری است.(تراکم پایین کلزا و مقدار کم ازت، باعث سهولت گردش هوا و نفوذ نور خورشید به لابلای بوته ها شده و نهایتا منجر به کاهش آلودگی می شود.)

بنومیل، ایپرودیون، ونیکلوزولین و سومیسکلس (مصرف این مواد طبق دستور العمل انجام می گیرد).

 

-------------------------------------------

شانکر ساقه(ساق سیاه)

Stem canker

یکی از بیماریهای جدی این گیاهان است. زخم برگ ها به رنگ خاکستری یا زرد – قهوه ای همراه با پیکنیدهای سیاه رنگ است. علائم اصلی بعداز گلدهی ظاهر می شود. در قاعده ساقه گیاهان بیمار نوعی پوسیدگی خشک چوب پنبه ای گسترش می یابد. روی ساقه زخم های نکروزه کم رنگ با حواشی تیره تر تشکیل می شود.

بذور آلوده هم تاثیر دارد.

استفاده از ارقام مقاوم ، ضدعفونی بذر ، مصرف قارچ کش .

 

--------------------------------------------------------

آلترناریای برگی و غلاف – لک (لکه سیاه، لکه برگی تیره ، سوختگی آلترناریایی)

Alternaria leaf, pod- spot, dark leaf spot, Alternaria blight 

در همه قسمتهای گیاه اعم از برگ ، ساقه و غلاف مشاهده می شود. روی برگ ها لکه های کم و بیش متحدالمرکز ، قهوه ای و بافت مرده و اغلب احاطه شده با هاله ای زرد رنگ به وجود می آید. آلودگی شدید ممکن است باعث باز شدن غلاف ها و ریزش بذر می  شود.

مهمترین روش کنترل رعایت فاصله زمانی و فضایی با محصولا ت آلوده است.

 

 -------------------------------------------------------

لکه برگی روشن

Light leaf spot

کلونی های سفید رنگ که در پشت و روی برگ . کمی پس از آن لایه ای سفیدرنگ در پهنک برگ تشکیل می شود. ساقه های آلوده دارای زخمهای حنایی رنگ سطحی با خال های سیاه در لبه ها هستند و گاها منجر به شکاف برداشتن اپیدرم ساقه می شوند.آلودگی شدید باعث مرگ یا توقف رشد محصولات پاییزه می شود.

استفاده از ارقام مقاوم، رطو بت زیاد تناوب زراعی و لستفاده از کاربندازیم در ترکیب با قارچ کش های دیگر است.

 -------------------------------------------------------

لکه برگی سفید

White leaf spot

زخمهای برگ سفید تا خاکستری رنگ با حاشیه ای به رنگ قهوه ای – لاکی روشن دیده می شوند. آلودگی روی ساقه و غلاف بذر طویل شده و خال های خاکستری تا لاکی رنگ روی اندام های میوه دهنده قابل رویت است.

تناوب زراعی بسیار مناسب است.

----------------------------------

زنگ سفید(تاول سفید)

White rust

تاول های گچ مانند روی برگ دیده می شود. در روی پهنک بالایی برگ ، مناطق آلوده ای به خاطر افزایش تقسیم سلول های میزبان و اندازه این سلول ها به وجود می آید. رگه های قهوه ای و شکسته فراوانی روی ساقه و غلاف بذر به وجود می آید. این زنگ همواره با سفیدک داخلی همراه است.

ضدعفونی بذر با متالاکسیل کنترل کرد.

----------------------------------------------------------

سفیدک داخلی

Downy mildew

حمله به گیاهچه موجب چروکیدگی و در نهایت مرگ می شود. ضدعفونی بذر با متالاکسیل کنترل کرد.

 ---------------------------------------------------------------------

ریشه گرزی

Club root

حالت غیرطبیعی ریشه به وضوح مشخص است.ایجاد گال روی ریشه اصلی و ریشه های جانبی به وجود آمده است. در اوایل فصل رشد نقاط متورم روی ریشه ، سخت شده و بافت به رنگ سفید در می آید. اما در هنگام رسیدگی ، گال ها به رنگ قهوه ای در آمده و بافت نرمی پیدا می کند.این خسارت به خاطر سرخرطومی گال زای کلم به وجود می آیند.

تناوب زراعی ، مصرف آهک و زهکش مزعه مزرعه خوب است.

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

بیماریهای باکتریایی

پوسیدگی سیاه ، پوسیدگی نرم(soft rot) ، لکه برگی باکتریایی و زردی ستاره ای (aster yellows) ، هرچند دارای اهمیت زیادی نیستند.

 

بیماریهای ویروسی

حداقل 11 ویروس شناخته شده که این محصول را تهدید می کند. اینها عبارتند از زردی غربی چغندر(beet western yellows)، زردی نکروتیک بروکلی(broccoli nectrotic yellow) ، موزاییک کلم گل(cauliflower mosaic) ، موزاییک خیار(cucumber mosaic)، موزاییک تربچه(radish mosaic )، لب زردی تربچه(radish yellow edge)، موزاییک بارهنگ (ridgrass mosaic) ، پیچ خوردگی شلغم (turnip crinkle) ، موزاییک شلغم(turnip mosaic) ، خوابیدگی شلغم (turnip rosette) ، موزاییک زرد شلغم(turnip rosette)

-------------------------------------------------

پژمردگی ورتیسیلیومی

Verticilium wilt

سیستم آوندی آلوده می شود. کلا بافت آلوده به رنگ زرد تا قهوه ای درمی آید.

تناوب زراعی ، کنترل علفهای هرز

iranagro.blogfa.com

[ چهارشنبه 15 اسفند 1386 ] [ 17:44 ] [ محمداقا ] [ نظرات (0) ]
 
نقشه سایت رویان
آخرین مطالب

دعوت به همکاریroyan80@yahoo.com

ضمن عرض سلام و پوزش به دلیل غیبت اینجانب که برای مدت زیادی نتوانستم سایت را اپ کنم.از انجا که درblogsky امکان ایجاد وبلاک گروهی است و همچنین به دلیل مشغله فراوان تصمیم گرفته شد سایت به صورت گروهی اداره شود لذا از دوستان علاقمند دعوت به همکاری میشود.کسانی که خود مقاله می نگارند ویا مطالب ارزشمندی از دیگران (با ذکر منبع)دارند می توانند با نام خود در سایت ارائه نمایند.به این منظور داوطلبان از طریق قسمت نظرات آمادگی خود را اعلام کنند.  باشد تا بار دیگر شاهد بالندگی و شکوفایی رویان باشیم.

ارادتمند همیشگی شما دانش اموخته زراعت اصلاح نباتات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد ورودی 1377محمد 

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 3496021